13 spôsobov, ako vám môže aloe vera pomôcť

16.08.2013 18:05

Občas sa prihodí, že aj nezávislá tlač dokáže našim produktom urobiť vynikajúci reklamu. Jedným z takýchto príkladov je článok Johna Andersona, pečiatkou v marcovom vydaní amerického časopisu Alternatívna medicína pod názvom "Lekár v kvetináči - 13 spôsobov ako vám aloe vera môže pomôcť".

Herbalisté a ľudoví liečitelia poznajú túto rastlinu po stáročia ako "liečivú rastlinu" alebo ako "lekára v kvetináči". Aloe vera, podobná kaktusu so zelenými dýkovitými listami plnými číreho viskózneho gélu, bola do Severnej Ameriky privezená v 16. storočia z Afriky. Ale už dlho predtým bola aloe vera, ktorej meno znamená "žiarivá horká látka", široko považovaná za vodcovskú hojivú rastlinu. Starí Egypťania sa zmieňovali o aloe ako o "rastline nesmrteľnosti" a zahŕňali ju medzi dary pochované spoločne s faraónmi. V posledných desaťročiach lekársky výskum potvrdil a rozšíril mnohé tvrdenia o géli (používanom vonkajšie alebo konzumuje ako nápoj), ktorá je srdcom aloe. Tu je stručný prehľad jej schopností.

Pomáha hojiť zranenia
Vnútorný objem listu aloe vera vypĺňa gél, ktorý sám o sebe predstavuje 96% vody a ďalšie 4% s obsahom 75 známych látok. Pri aplikácii na zranené miesta pôsobí gél mierne anesteticky a uľavuje od svrbenia, opuchov a bolesti. Je tiež antibakteriálne a protiplesňové, zvyšuje prítok krvi ku zraneným oblastiam a stimuluje fibroblasty, kožné bunky zodpovedné za hojenie rany. Štúdie na zvieratách uverejnená v časopise Journal of the American Podiatric Medical Association ukázala, že ako orálne, tak i topické použitie preparátov z aloe vera urýchlilo hojenie rôznych druhov zranení. Zvieratám bola aloe podávaná buď s pitnou vodou (100 mg / kg živej váhy) po dobu 2 mesiacov alebo ako 25% krém aplikovaný priamo na zranené miesta po dobu 6 dní. Aloe má pozitívny efekt v oboch oblastiach. Veľkosť rán sa znížila o 62% u zvierat, ktoré brali aloe orálne, v porovnaní s 51% u kontrolnej skupiny. Vonkajšie použitie aloe vyvolalo 51% zníženie veľkosti rán oproti 33% u skupiny kontrolnej.

Podporuje pooperačnú regeneráciu
Podľa správy uverejnenej v časopise Journal of DERMATOLOGIC Surgery and Oncology aloe skracuje dobu potrebnú k pooperačnej regeneráciou. Osemnásť pacientov s akné sa podrobilo operatívnemu dermatologickému obrúsenie pokožky na tvári, pri ktorom sa odstránili poškodené miesta. Na ich tváre boli po operácii priložené obväzy. Na polovicu tváre každého z pacientov bol s obväzmi aplikovaný štandardný chirurgický gél, na druhú polovicu potom gél z aloe vera. Polovica tváre ošetrená aloe vera gélom bola zahojená o 72 hodín skôr ako druhá polovica. Dermatológ James Fulton, M.D. z Newport Beach, California, autor tejto správy, používa vo svojej praxi aloe zvonka na urýchlenie hojivého procesu. "Akékoľvek zranenie, ktoré ošetrujeme, či už je to zošívaná rana alebo odstraňovanie rakovinovej pokožky, sa hojí oveľa lepšie s pomocou aloe vera", tvrdí.

Zmierňuje spáleniny
V štúdii uverejnenej v časopise Journal of the Medical Association v Thajsku bolo 27 pacientov s priemernými spáleninami liečených pomocou gázy namočenej buď v aloe vera gélu alebo v prípravku Vaseline (vazelína používaná v lekárstve). Popáleniny sa hojili oveľa lepšie v skupine používajúcu aloe vera, a to s priemerným časom hojenia 12 dní v porovnaní s 18 dňami v skupine, ktorá používala Vaseline.

Minimalizuje poškodenie mrazom
Ďalšia lekárska štúdia, tentoraz publikovaná v časopise Annals of Emergency Medicine, potvrdila, že aloe taktiež pomáha pri omrzlinách. Výskumníci použili štandardnú liečbu (antibiotiká, ibuprofen, nahrievanie) u 154 pacientov s ľahkými až ťažkými omrzlinami. Z pacientov, ktorí ešte doplnkovo ​​používali aloe vera krém, sa zotavilo 67,9% bez straty tkaniva (amputácia) v porovnaní s 32,7% v kontrolnej skupine. Vedci došli k záveru, že aloe vera zabránila prietoku krvi do postihnutých oblastí, čo je bežná príčina straty tkaniva pri omrzlinách.

Chráni proti radiácii
Podľa vedcov z Hoshi University v Japonsku má aloe schopnosť nás ochraňovať proti poškodeniu kože z röntgenového žiarenia. Štúdia publikovaná v časopise Yakugaku Zasshi ukazuje aloe vera ako efektívny antioxidant, ktorý nás zbavuje voľných radikálov vzniknutých radiáciou, a rovnako chráni dve z telových hojivých substancií - superoxid dismutázu (antioxidačný enzým) a glutatión (aminokyselina, ktorá stimuluje imunitný systém).

Hojí miesta poškodené psoriázou
V tzv double-blind štúdii, keď polovica pacientov dostáva namiesto liečebných prostriedkov placebo, uverejnená v časopise Tropical Medicine and International Health, používalo 60 pacientov s chronickou psoriázou 0,5%, aloe vera extrakt v masti z minerálneho oleja, ktorá bola aplikovaná trikrát denne počas piatich po sebe idúcich dní (15 aplikácií týždenne) počas štyroch týždňov. Keď boli obe skupiny po ôsmich mesiacoch kontrolované, zistilo sa, že oveľa viac poškodených miest bolo zahojených s skupine používajúcej aloe vera (82,8%) ako v skupine, ktorá brala placebo (7,7%). A naviac, 83,3% aloe skupiny bolo považovaných za vyliečených z psoriázy, v porovnaní s iba 6,6% druhej skupiny

Zmierňuje intestinálne problémy
Jedna z vedeckých štúdií uverejnených v časopise Joumal of Alternative Medicine uvádza, že šťava z aloe vera môže byť efektívna pri liečbe zápalových črevných ochorení. Desať pacientov trikrát denne po dobu siedmich dní dostávalo 60 ml šťavy z aloe vera. Po týždni boli všetci vyliečení z hnačky, štyrom sa zlepšila pravidelnosť stolice a tri hlásili zvýšenú energiu. Vedci došli k záveru, že aloe vera je schopná nastoliť rovnováhu v črevách pomocou regulácie gastrointestinálneho pH pri zlepšení samovoľnej pohyblivosti, zvýšenia špecifickej váhy stolice a redukcii istých mikroorganizmov prítomných vo výkaloch (vrátane kvasiniek). Ďalšie štúdie ukázali, že šťava z aloe vera pomáha detoxikovať črevá, neutralizuje žalúdočnú kyslosť a uľaviť od zápchy a žalúdočných vredov.

Znižuje krvný cukor pri cukrovke
Časopis Hormone Research oznamuje, že aloe vera redukuje hladinu cukru v krvi diabetikov. Päť pacientov s cukrovkou dospelých (nie závislých na inzulíne) dostávalo denne 1/2 čajovej lyžičky extraktu aloe vera po dobu 14 týždňov. Hladina cukru v krvi sa znížila u všetkých pacientov v priemere o 45%, a to bez akejkoľvek zmeny ich celkovej hmotnosti.

Redukuje artritické opuchy
Časopis Journal of the American Podiatric Medical Association priniesol správu o priaznivom vplyve používania aloe vera pri prevencii artritídy a redukcii zápalov v kĺboch ​​už postihnutých artritídou. Aloe taktiež môže potlačiť autoimunitnú reakciu spojenú s istými formami artritídy, pri ktorých telo napadá svoje vlastné tkanivá. Niekoľkým zvieratám boli injekčne podané baktérie vyvolávajúce artritické symptómy, hlavne zápaly a opuchy. K presnému určeniu, či môže zabrániť artritíde bola aloe vera (150 mg / 1 kg váhy) injekčne aplikovaná pod kožu každý deň po dobu 13 dní. Každý deň prebiehalo fyzické meranie k určeniu miery opuchov a zápalov. Podľa vedcov, ktorí sa zúčastnili tohto výskumu, niekoľko zložiek aloe vera ukázalo antiartritické aktivity. Jedna organická kyselina v aloe znížila zápaly o 79,7% a potlačila autoimunitnú odozvu o 42,4%. Iná zložka aloe (antrachinóny) znížila zápaly o 67,3%, ale nemala žiadny efekt na autoimunitnú odozvu.

Obmedzuje infekciu HIV
Extrakt z manózy, jedného z cukrov v aloe vera, môže potlačiť HIV-1 (vírus spojovaný s AIDS). V štúdii z roku 1991 publikovanej v časopise Molecular Biotherapy, boli bunky HIV-1 testované in vitro (mimo telo) práve manózovým extraktom. Aloe spomalila reprodukciu vírusu o plných 30%, znížila celkový počet vírusov, potlačila rozšírenie vírusu z napadnutých buniek a zvýšila životnosť (šancu na prežitie) napadnutých buniek.

Nutričná podpora pre pacientov s AIDS
Podľa časopisu Journal of Advancement Medicine je šťava z aloe vera efektívna súčasť programu nutričnej podpory pre pacientov s HIV +. Po štyri mesiace bola 29 pacientom podávaná čistá aloe vera (150 ml štyrikrát denne) spoločne s doplnkami obsahujúcimi esenciálne mastné kyseliny a ďalšími doplnkami s vitamínmi, minerálmi a aminokyselinami. Pacientom bolo povedané, aby prijímali bežnú potravu a vyhýbali sa ďalším potravinovým doplnkom. Po 90 dňoch mali všetci pacienti nižší výskyt náhodných infekcií, aftomatóznych zápalov ústnej dutiny, vyčerpanosti či hnačiek, a naopak zvýšenie počtu bielych krviniek (ich imunitný systém odpovedal pozitívne). Odhad celkovej kvality ich zdravia sa rovnako zvýšil. U 25% pacientov aloe vera podľa všetkého zlikvidovala reprodukčnú schopnosť vírusov. Výskumníci zistili, že aloe (manózový extrakt a možno i iné zložky) stimuluje imunitný systém organizmu, zvlášť pomocné bunky T4, biele krvinky, ktoré aktivujú imunitnú odozvu na infekcie.

Stimuluje imunitnú odozvu proti rakovine
Podľa nedávnych štúdií môže aloe predĺžiť dobu prežitia a stimulovať imunitný systém pacientov s rakovinou. V štúdii z roku 1994 zverejnenej v japonskom lekárskom časopise Yakhak Hoeji bola aloe vera podávaná orálne po dobu 14 dní myšiam s rakovinovými nádormi. Aj keď aloe nezastavila rast nádorov, priemerná životnosť myši sa zvýšila o 22% u tých, ktorým bolo podávané 50 mg aloe / kg váhy, ao 32% u tých, ktoré dostávali 100 mg / kg váhy denne. Súbežný experiment na ľudských rakovinových bunkách (mimo telo) zistil, že vysoké dávky aloe významne potlačili rast týchto rakovinových buniek. Vedci publikujúci v časopise Cancer Immunology and Immunotherapy zistili, že zložka aloe (lektín), pokiaľ je injekčne aplikovaný priamo do tumoru, aktivuje imunitný systém k útoku proti rakovine. Bunky typu T, biele krvinky, ktoré sa viažu na votreleckej bunky a ničia ich začali napadať bunky nádorov s lektínom. Aloe štartuje imunitný systém aktiváciou makrofágov (biele krvinky, ktoré "pohlcujú" antigény), ktoré uvoľňujú imunoaktivačné substancie ako interferóny, interleukíny a tumor necrosis factor (TNF - cytokín tvorený niektorými bielymi krvinkami - zúčastňuje sa imunitných dejov). A naviac, hovoria vedci, aloe vera podporuje rast normálnych (nerakovinových) buniek.

Pomáha pri rakovine pľúc
Ochranný efekt aloe vera bol potvrdený v štúdii 673 pacientov s rakovinou pľúc v japonskej Okinawe. Výskum bol uverejnený v časopise Japanese Journal of Cancer Research. Táto štúdia poukazuje na súvislosť medzi fajčením, porovnateľným množstvom 17 rastlín použitých vo výžive a výskytom rakoviny pľúc počas päťročného pozorovacieho obdobia. Aloe bola jedinou rastlinou, ktorá chránila proti rakovine. "Výsledky rastlinnej epidemiológie ukázali, že aloe zabraňuje ľudskej pľúcnej karcinogenéze (rakovine pľúc)," uvádzajú vedci. A pokračujú: "Aloe je širokospektrálne preventívny a rakovinu potláčajúci prostriedok, ktorý pôsobí proti rozmanitým druhom rakoviny u ľudí"
 

                                                                                                                 Prevzaté z časopisu Jonathan