Zuby a kyslá pravda

30.05.2014 14:23

Zuby a kyslá pravda

Milujete desiaty plné ovocia, čerstvé džúsy, lahodné víno, limonády či zeleninové šaláty dochutené osviežujúcim dressingom? Verte, že vaše zuby pri ich konzumácii nemajú rovnakú radosť ako vy.

Bez ohľadu na to, či sú uvedené potraviny a nápoje zdravé alebo nie, môžu výrazne uškodiť vášmu chrupu. Obsahujú totiž veľké množstvo kyselín, ktoré spôsobujú zmäkčenie a následný úbytok ochranného povrchu zubov, teda eróziu skloviny. Neobjavujú sa aj na vašom jedálnom lístku?

 

Erózia skloviny môže postihnúť zuby detí i dospelých

Stačí, aby sa vaše zuby len štyrikrát za deň stretli s kyselinami z jedla a nápojov a už sa zvyšuje pravdepodobnosť erózie. Prvými príznakmi sú tenšie a priesvitnejšie hrany zubov, či dokonca ich ulamovanie, väčšia citlivosť a počiatočný úbytok skloviny.

 

Prečo je dôležité predchádzať erózii?

Mäkšia sklovina stráca ochrannú funkciu a je náchylná na ďalšie narušenie, napríklad abráziu či vzájomné obrusovanie zubov. Samotné zmäkčenie skloviny sa dá zastaviť, ale prípadná strata skloviny je už nevratný proces, ktorý vedie k úplnému odhaleniu zuboviny a zmene tvaru zubov. Preto je dôležitá správna starostlivosť, a to nielen v prípade problémov, ale aj ako prevencia.

 

Ako chrániť zuby pred kyselinami?                                                                                                                                                            

Škodlivosť kyselín do určitej miery zmierňujú sliny, ktoré prirodzene regulujú pH v ústach. Takáto ochrana však sama osebe nestačí. Aby ste posilnili zdravie zubov, mali by ste pri konzumácii kyslých potravín dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 

  • ·  Obmedzte dobu, kedy sú Vaše zuby vystavené pôsobeniu kyslých nápojov a pokrmov na maximálne 4x za deň.
  • ·   Vyhnite sa dlhému prevaľovanie kyslých potravín v ústach a popíjaniu kyslých nápojov.
  • ·   Čistite si zuby šetrne, ale dôkladne, mäkkým alebo stredne mäkkou zubnou kefkou.
  • ·   Pre udržanie dobrého stavu chrupu si po každom jedle vyčistite zuby špeciálne vyvinutým zubným gélom  Forever Bright Toothgel .
  • ·   Nečistite si zuby bezprostredne po konzumácii jedál, či nápojov, obsahujúcich kyseliny, pretože sklovina je v túto dobu najviac náchylná k    opotrebovaniu.

Pravidelne navštevujte zubného lekára a dentálnu hygieničku.